Небезпека харчових отруєнь влітку

 Ботулізм – це харчове отруєння, яке виникає при вживанні продуктів, що накопичили ботулотоксин. Найчастіше отруєння ботулізмом пов'язані з в'яленою, копченою рибою, м'ясних консервованих продуктів тушонок, паштетів, консервованих грибів та овочевих консервованих салатів. Особливо небезпечними є вказані продукти виготовлені в домашніх умовах, оскільки не завжди при консервуванні дотримується рецептура виготовлення в частині кислотності, концентрації солі, а особливо температурної обробки – знищення спор збудника відбувається лише при 1200 С, що можливо досягти лише при автоклавуванні.

Руйнується ботулотоксин при кип'ятінні, але в'ялені, копчені рибопродукти такій обробці перед споживанням не піддаються тому і виникає найчастіше ботулізм від їх вживання. Причому рибний ботулотоксин найстрашніший і найчастіше саме він викликає летальні наслідки.
Специфічними клінічними проявами при ботулізмі є розлад зору (двоїння в очах), сухість в роті, затруднення при ковтанні. При появі таких симптомів необхідно звертатись за медичною допомогою та повідомити про «підозрілі» продукти для встановлення діагнозу та своєчасного введення протиботулінічної сироватки.

Крім ботулізму, літній період небезпечний й іншими харчовими отруєннями – харчовими токсикоінфекціями, стафілококовими інтоксикаціями та гострими кишковими захворюваннями.
Небезпечність харчових продуктів пов'язана з тим, що вони не показують свою небезпеку, накопичення мікроорганізмів, токсинів, що викликають отруєння не змінюють органолептичні властивості продукту. Тому споживачам необхідно бути в літній період ще більше обачнішими, особливо під час організованих масових святкувань, відпочинку на природі у непристосованих місцях, що впливає на безпеку продукції.

Для недопущення харчових отруєнь в спекотний період необхідно:
— при організації святкового заходу відмовитись від приготування небезпечних кулінарних страв — паштетів, заливних, багатокомпонентних салатів з майонезом, вінегретів;
— не вживати харчові продукти, які зберігались з порушенням температурних режимів, навіть, наперекір відсутності органолептичних змін (колір, аромат, консистенція); 
— не споживати харчові продукти при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності; 
— при покупці харчових продуктів звертати увагу на умови реалізації, особливо, температурні умови (не вище +60 С); 
— не купуйте кулінарні, м’ясні та рибні вироби в непристосованих для їх зберігання кіосках, літніх палатках тощо;
— не споживайте консервовані продукти (паштети, тушонки) рибу в'ялену, копчену солену домашнього приготування.

В закладах громадського харчування для запобігання небезпеці масових захворювань та харчових отруєнь при святкуванні організованих заходів (весілля, випускні вечори, дні народження) необхідно реалізувати в літній період лише свіжоприготовані страви без споживання їх на наступний день, щоб виключити можливість накопичення патогенних мікробів та токсинів.

Знання цих простих правил допоможе запобігати виникненню кишкових захворювань та харчових отруєнь.

Безпечного харчування.