Як розрахувати, скільки коштує ваш час

 

Проста формула

Вартість ваших «людино-годин» начебто проста. Потрібно взяти суму, яку ви заробляєте в одиницю часу, і поділити на кількість витрачених робочих годин.

Наприклад, ваша зарплата за травень 2019 року склала 16 000 грн (чистими, після податків). У місяці було 22 дні, а ваш робочий день – 8 годин, значить, ви працювали 176 годин. Поділимо 16 000 грн на 176 годин – отримаємо близько 91 гривні. Це і є вартість вашої робочої години.

Диявол – у деталях

Ця формула – більш ніж умовна. Тому що реальність – зовсім інша. Ось лише кілька питань, які суттєво можуть вплинути на результат розрахунків «простої формули»:

  1. Скільки ви насправді перебуваєте на роботі – в офісі, на виробництві – протягом місяця?
  2. Чи використовуєте ви «законний» обід? Може, ви забуваєте про перерву взагалі? Або навпаки, кожну годину влаштовуєте собі чаювання, ходите на вулицю покурити, перерви затягуються?
  3. Чи не спізнюєтеся ви на роботу? А може, навпаки, регулярно затримуєтеся на кілька годин?
  4. Як довго ви дістаєтеся на роботу та з роботи? Якщо це кілька годин щодня – упродовж місяця «набігає» чимало часу.
  5. Чи займаєтеся ви робочими питаннями в неробочий час – у транспорті, відповідаючи на повідомлення колег, берете роботу на вихідні, вечір? Може, ви «прокручуєте» в голові проекти перед тим, як заснути, гуляючи, спілкуючись?
  6. Чи є у вас додатковий заробіток? Скільки ви витрачаєте на нього часу і скільки грошей отримуєте? Можна порівняти ці доходи за одиницю часу з тим, що ви заробляєте на основній роботі?
  7. Чи можете ви заробити більше або менше за основним місцем роботи? Наприклад, отримуючи відсотки від продажів, премії або ж навпаки – у вас практикують штрафи?
  8. Чи отримуєте ви додаткову освіту, чи читаєте фахову літературу, чи буваєте на заходах за вашим профілем – у неробочий час? Чи дозволяє це підняти ваш дохід? Скільки часу ви присвячуєте такому саморозвитку, і чи приводить ця інвестиція до зростання доходів?
  9. Чи берете ви участь у корпоративних заходах, тімбилдінгах? Чи відбувається це в робочий час?
  10. Чи пишете ви про роботу в соцмережах? Чи підключені до робочих месенджерів і чатів, де вас можуть «смикнути» опівночі або о шостій ранку повідомленням з позначкою «терміново»?

Швидше за все, на більшість цих питань ви відповіли ствердно. Це означає, що ви витрачаєте на роботу не тільки ті офіційні 8 годин у робочі дні або 40 годин в тиждень, а набагато більше – в півтора-два рази! А значить, оптимістичний результат «я коштую 91 гривню на годину» перетворюється, скажімо, у «50 гривень на годину».

Хто винен і що робити

Де, ким і за скільки ви б не працювали – це ваш вибір. Важливо, щоб ви усвідомили реальний стан речей. Тоді зможете виробити власне ставлення до всіх аспектів такої роботи й озвучити його іншим.

Вам подобається працювати в такому режимі? Цілком можливо, що так! Ви відчуваєте себе потрібним професіоналом, у вас чудовий начальник, колектив, з яким ви зріднилися? Чи може до роботи вам іти 10 хвилин, зручний графік, що дозволяє поєднувати роботу й сім’ю, хобі, ремонт? Тоді вітаємо – вам пощастило!

Можливо, на роботі «все добре», але ви, прочитавши наші запитання, про щось глибоко замислилися. Наприклад, скільки часу забирають месенджери, як часто вони «висмикують» вас із домашніх справ або напружують на відпочинку. А може ви усвідомили, що щоденні поїздки у пробках – це не тільки гроші, але й додаткова робота на півставки. Або вас втомлюють корпоративи, традиція колективних походів до кав’ярні щоп'ятниці чи ритуал «спільних обідів», які перетворюються на ще одну нараду.

Якщо так, ви можете це змінити. Так, скоротити дорогу на роботу ви не можете, так само як і розігнати затори.

Але повідомити колег, що в неробочий час ви не займаєтеся робочими питаннями, не читаєте месенджери й не дивитеся пошту – цілком реально! У Європі так роблять всі, і це нікого не дивує та не бентежить.

Виняток – дійсно форс-мажорні ситуації, наприклад, аварія, річний звіт, вихід святкового номера видання…

Але якщо вам намагаються розповісти, що аврал – це правило кожного дня, а не ситуація, яка трапляється кілька разів на рік, то це неправильна організація праці або просто невихованість колег.

Вирішувати тільки вам: спробувати відрегулювати питання робочого часу, вимагати більшу зарплату «за шкідливість» або змінити місце роботи. Тоді реальна вартість вашого робочого години буде дійсно наближатися до «номінальної», яку рахує бухгалтер.