7 причин, що приводять до бідності

 

1. НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ ВИМОГ

Соціологи з жалем констатують, що рівень вимог українців — нижче нікуди, а якщо людина не може стати багатою навіть в мріях, в реальності це зробити буде ще важче.

Факт залишається фактом: рівень потреб населення країни дуже низький. Відповідаючи на питання, який рівень доходів він вважає достатнім, середньостатистичний українець називає суму, яка лише в 3-4 рази перевищує нинішній прожитковий мінімум, який, як відомо, дуже занижений. Природно, в нашому суспільстві є люди з високим рівнем потреб, але більшість готова задовольнятися малим.

2. ВІДСУТНІСТЬ ПЕРСПЕКТИВ

Уявіть собі ситуацію: молода людина, здобувши гідну вищу освіту, вийшла на ринок праці. Ознайомившись з розміром своєї зарплати й, наприклад, цінами на ринку житла, вона розуміє, що квартира для недоступна.

Початкова недоступність елементарних благ — це дійсно страшний чинник, який цілком може позбавити людину і бажань, і домагань, і потреб. Звичайно, є люди, які намагаються добитися бажаного в що б те не стало, але у багатьох опускаються руки. Побачивши перед собою стіну, один намагається її перестрибнути, інший — обійти, а третій просто не піде далі. І останніх більшість.

3. КОНСЕРВАТИВНЕ МИСЛЕННЯ

Бідним людям властиво прибіднюватися, тоді як багаті тверезо оцінюють свої можливості, пишаються власними успіхами й завжди готові йти вперед.

Бідні люди консервативні й готові залишити все як є, лише б не було гірше. Немало людей живе спогадами про минуле, в якому нібито життя було краще, насиченіше і багатше, і якого вже не повернути. При цьому на тлі минулого, що безповоротно пішло, вони завжди готові знецінити те, чим володіють в сьогоденні.

Подібна властивість не що інше, як звичка мислити певним чином. Психологи вже давно помітили, що в абсолютно однакових обставинах багаті та бідні мислять по-різному.

4. ЖАЛІСТЬ ДО СЕБЕ

Налаштовані на бідність люди жаліють себе і вважають, що їм «не доля» бути багатими. Одружені жаліють, що одружувалися, а розведені — що розвелися, молоді бачать джерело проблем у відсутності досвіду, а немолоді — у віці.

Не жалійте себе і не канючте, радять психологи. Жалість стосовно себе — це надійний спосіб одержати низькооплачувану роботу і все життя бути незадоволеним.

5. СТВОРЕННЯ МІФІВ

Бідні люди у всіх проблемах звинувачують те, що їх оточує, а ще частіше — обставини. Вони придумують собі численні міфи, які, втім, дуже легко спростувати:

* якби я вибрав іншу професію, був би багатим (але: мільйонери є в кожній спеціальності)

* якби я жив в багатій країні, був би багатим (але: мільйонери є і в Україні)

* якби мої батьки були багаті, я теж був би багатий (але: більшість найбагатших людей — вихідці з бідних сімей)

* якби я опинився в потрібний час в потрібному місці, став би успішним (але: дуже багаті люди не були щасливчиками і йшли до успіху поступово).

6. НЕПРАВИЛЬНЕ ВІДНОШЕННЯ ДО ГРОШЕЙ

Неправильне відношення до грошей йде з сім'ї, говорять психологи.

- За часів радянської влади зневажливе відношення до грошей і презирство до багатства спеціально підтримувалися у населення, щоб люди звикли задовольнятися малим, — пояснює психолог Марина Деркач. - На жаль, нашим батькам не була знайома «психологія багатства», у зв'язку з чим «психологія бідності» процвітає в країні до цього дня.

Це призводить до того, що новоявлені українські багачі просто не проходять випробування грошима.

- Якщо людина «зациклена на грошах», вважаючи, що саме їх кількістю вимірюється його значущість, якщо він кидає гроші направо і наліво, або, навпаки, безмірно скупий і економить на найнеобхіднішому, це означає, що він не зумів пройти випробування багатством, — говорить психолог.

7. ЖАДІБНІСТЬ

Кілька років тому психологи провели цікавий експеримент. Людям з різним соціальним положенням, освітою і рівнем доходів запропонували перелік автомобілів і всього одне питання: «Який з автомобілів ви б хотіли одержати в подарунок за умови, що протягом 10 років нею можете користуватися тільки ви або члени сім'ї (дарувати, продавати, здавати в оренду заборонено)?»

Результати опитування вразили: виявилось, що чим багатший опитуваний, тим більш скромний для свого достатку автомобіль він обирає, при цьому чимало багатіїв взагалі відмовилися від подарунка! Бідняки ж вибирали суцільно «Феррарі» і «Мазератті», навіть не замислюючись про те, що вони робитимуть з таким «подарунком». Адже одна страховка такої машини коштувала більше, ніж багато хто з них заробляв за рік!