П`яте колесо до воза?

 Кореспонденти Суспільно політичного видання "Тиждень" спробували розібратися, чим займається КП БМР «Агенція стратегічного розвитку Білої Церкви». Яка практична користь місту від заходів, що проводить підприємство? Для чого її працівники їздять у закордонні та місцеві відрядження? Чому зі скандалом звільнився один із членів команди агенції? Скільки витрачає на свою роботу агенція та скільки вдалося залучити натомість інвестицій та грантів у місто? І, зрештою чи втілює підприємство Стратегію розвитку Білої Церкви до 2025 року, заради чого і було воно створене?

   Для довідки:

Зарплата директора Агенції стратегічного розвитку Білої Церкви Олександра Прилуцького становить 18 600 грн на місяць.

Два заступники директора мали посадовий оклад по 12 450 грн на місяць.

Менеджер із зв’язків з громадськістю8 700 грн, менеджери проектів – 9 938 грн.

ВЧАСНО ВІДПОВІСТИ НА ЗАПИТ – ПРОБЛЕМА

Минулого року ми вперше торкнулися теми роботи Агенції. Зверталися до очільника підприємства із письмовим запитом, проте у встановлений законодавством термін відповіді не отримали. У грудні 2018 року знову звернулися із запитом, нам повідомили, що відповідь буде 2 січня 2019 року. Відповідь надійшла аж 25 лютого 2019 року. Таку ситуацію керівник підприємства Олександр Прилуцький пояснює тим, що єдиний бухгалтер підприємства зламала ногу, а відтак не було кому підготувати відповідь. Він визнає, що порушив ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Керуючий справами Сергій Постівий на запит газети «Тиждень» щодо такої ситуації відповів, що директора попереджено про недопустимість порушення термінів розгляду звернень та інформаційних запитів громадян. Не отримують відповіді на запитання щодо роботи підприємства і депутати БМР, відтак на засіданні 70 сесії вирішили викликати керівника агенції для звіту в сесійну залу.

САЙТ ПІДПРИЄМСТВА НЕМАЄ КОМУ ОНОВЛЮВАТИ

Вимогою сучасного світу є необхідність мати власний сайт для підприємств. Це не лише його візитівка, а й можливість вчасно інформувати про свій продукт. Є сайт і в Агенції стратегічного розвитку Білої Церкви, але навіть у розділі «Команда» не наповнюється належним чином. Так, згідно з відповіддю на запит наприкінці 2018 року штат нараховував 12 співробітників, на сайті вказано лише 11 працівників. Вже травень 2019 року, проте жодного звіту про виконану роботу за цей рік на сайті також немає.

У ПОШУКАХ ДОСВІДУ ЧИ СВЯТКУВАНЬ?

Працівники агенції активно їздять у різноманітні відрядження. Зокрема, три працівники агенції – директор Олександр Прилуцький, заступник директора Ірина Бистрова, керівник проектів Марина Загурська – двічі їздили у Польщу. Зокрема, на стажування за програмою PolishAid з метою обміну досвідом з питань залучення інвестицій, кластерних ініціатив, транскордонного співробітництва, діяльності аеродромних комплексів. Марина Загурська поїхала у складі делегації м. Біла Церква на святкування Дня незалежності Польщі.

Директор агенції також є лідером по місцевих відрядженнях – 38 поїздок. Керівник проектів Марина Загурська набиралася досвіду у 24 відрядженнях, 13 відряджень випало менеджеру проектів Віктору Яцюку, решта їздили від 1-го до 9 разів. Всього було здійснено 100 відряджень на загальну суму 89,3 тис. грн. Очевидно, досвіду отримали чимало. Тільки куди його втілили, у що? На сайті агенції також не написано, які знання та ініціативи з цих відряджень були реалізовані в місті.

ГРАНТИ – НЕ ЇХ ПРОФІЛЬ

У березні 2017 року міський голова Геннадій Дикий зазначив, що для будівництва притулку для тварин потрібно 5 млн грн, а тому він дав доручення КП БМР «Агенція стратегічного розвитку Білої Церкви» працювати над залученням грантів для притулку. Проте агенція вважає, що не повинна цього робити. «Агенція є прибутковою організацією, а грантові заявки у переважній більшості донорські організації приймають від неприбуткових організацій. Так агенція не є суб’єктом подання таких грантових заявок, проте виступає партнером у грантових проектах громадських організацій», – йдеться у відповіді агенції на запит газети «Тиждень». У запиті перераховано 29 таких грантових заявок за 2018 рік, проте немає жодної інформації, чи вдалося виграти ці гранти. Та й твердження про те, що гранти не дають прибутковим організаціям, є неправомірним. Достатньо зайти в Інтернет, щоб побачити багато грантодавців, які готові виділити кошти і органам місцевої влади, і громадським організаціям, і структурам інших форм власності. Отримання грантів для Білої Церкви – стало б дійсно «фішкою» агенції, адже ніхто з органів влади цим у місті не займається.

ДУБЛЮВАННЯ ФУНКЦІЙ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

Натомість агенція охоче дублює функції місцевих чиновників. Водночас якихось чітких напрямків у роботі немає. Береться за все і одразу. Наприклад, агенція запрошує експертів, які навчають підприємців змінам в харчовому законодавстві, інструментам розвитку бізнесу, розробляє карту маршрутів громадського транспорту, складає рейтинг кредитоспроможності міста, розробляє карту розташування відеокамер по місту, проводить навчання для пенсіонерів, розробляє нову туристичну карту міста, вчить, як будувати сильні родини, зняла п’ять роликів про Білу Церкву для 112 каналу тощо.

Для агенції також характерно приписувати собі заходи, які вони не організовували, а лише брали в них участь. Наприклад, на сайті Міністерства інфраструктури України є новина про те, що Білоцерківська міська рада, КОДА за підтримки UkraineInvest проводить Регіональний Форум «Київщина Інвестиційна 2018: Конкуренція за інвестиційні ресурси». Агенція на своєму сайті про це написала так: «5 грудня. Проведено регіональний форум «Київщина інвестиційна: конку- ренція за інвестиційні ресурси».

За 2018 рік агенція провела 69 заходів. Тільки от які наслідки для міста, хто, де і що втілив на практиці з усіх цих курсів, семінарів, круглих столів і тренінгів, відповісти складно. Власне такої інформації й на сайті агенції немає. Складається враження, що це не підприємство, створене для реалізації Стратегії розвитку Білої Церкви, а якийсь мега-всеобуч. Тому й не дивно, що на 70 сесії БМР депутати висловлювали невдово- лення від роботи агенції та вимагають, аби керівник підприємства прозвітував на засіданні сесії.

Думки….

ГЕННАДІЙ ДЖЕГУР, ДЕПУТАТ БМР

Я не бачу якоїсь користі з того, чим це підприємство займається зараз. Задуми під час створення агенції були зовсім інші, а саме реалізація Стратегії розвитку Білої Церкви до 2025 року, над якою півроку працювали активні громадяни. Підприємство вже мало би підготувати операційні програми для реалізації стратегії, але цього немає. Натомість йде звичайне дублювання функцій міських управлінь та відділів.

ЮРІЙ МАНЖОС, КОЛИШНІЙ МЕНЕДЖЕР ПРОЕКТІВ АГЕНЦІЇ

В агенції є люди, які взагалі не з’являються на роботу і не зрозуміло, що вони роблять, хоча зарплату отримують. Куди ми рухалися і що ми робили, ніхто не розумів. Була така команда Прилуцького з двох людей, з якими він спілкувався, а ми якось окремо. Я так розумію, міського голову влаштовує, що робить Прилуцький. Він у розмові зі мною так прямо мені і сказав. За рік роботи агенція не показала якоїсь роботи. Ми проводили заходи заради заходів. (Із інтерв’ю ТРК «Крокус»)

ОЛЕКСАНДР ОРЕХОВСЬКИЙ, ДЕПУТАТ БМР

Мені дуже цікаво, чим займається Агенція стратегічного розвитку. Я б дуже хотів почути звіт від керівника, куди ми рухаємося, що ми продаємо? Ми покладали великі надії, набрали багато людей в штат. (на засіданні 70 сесії БМР)

ВОЛОДИМИР БАБЕНКО, ДЕПУТАТ БМР

Агенція створювалася з подачі інвестора міста, яким є Василь Хмельницький. Тоді агенцією керував Назарій Атаманчук. Вони на тому етапі дійсно провели багато навчань для підприємців, залучили кредит НЕФКО на модернізацію вуличного освітлення. Після того як агенцією перестав опікуватися інвестор, вона почала занепадати. Я думаю, що достатньо двох креативних молодих людей, які будуть у виконкомі займатися розвитком, а підприємство треба ліквідувати. Наразі вони статисти, які не приносять економічного зиску міст.