Тенедерні здобутки Білоцерківських депутатів

 В рамках проекту “Приховані інтереси“ аналітики Антикорупційного штабу провели дослідження тендерних закупівель в яких перемагали компанії, що пов’язані з депутатами і родичами депутатів Білоцерківської міської ради в період з 2016 року по середину березня 2019 року за допомогою порталу публічних закупівель Prozorro.

В результаті проведення аналізу за допомогою порталу публічних закупівель Prozorro, з’ясувалось, що компанії, пов’язані з міським головою Білої Церкви Геннадієм Диким виграли на державних закупівлях 4.3 млн грн.
З міським головою пов’язані 2 компанії: ПАТ “КАТП-1028” де значною часткою акцій володіє його батько Анатолій, а саме 40.4% станом на 3 квартал 2018 року. Ця компанія займається роботою з відходами ще з часів радянського союзу і регулярно виграє тендери у комунальних підприємств. Сам міський голова, ще будучи депутатом білоцерківської міської ради, був головою наглядової ради цього підприємства і володів часткою акцій (29%) підприємства разом зі своєю дружиною (9.95%), яка була членом ревізійної комісії. Батько в той час був членом наглядової ради з часткою 10%. Проте, слід зазначити, що після обрання міським головою, Геннадій Дикий і його дружина відійшли від комунального підприємства, а частка володіння акціями батька міського голови збільшилась до 40%.
Другим підприємством, що пов’язане з міським головою і вигравало на державних закупівлях є Приватне підприємство “Будмаркет”, яке за даними YouControl, є найбільшим в області підприємством з торгівлі будматеріалами. Пов’язане це підприємство з міським головою через дружину Олену, яка є 100% власницею та директоркою підприємства. Ця компанія без конкуренції виграла на тендерах 473.4 тис грн, з них 245 тис грн. у комунальних підприємств міста Біла Церква. Також з Будмаркетом пов’язаний колега міського голови по фракції “Самопоміч” Віталій Корнійчук, який є заступником директора зі збуту ПП “Будмаркет”.

Більше ніж компанії, що пов’язані з міським головою, виграли на державних закупівлях комунальні підприємства, керівниками яких є депутати міської ради. Це підприємства “Спецкомбінат з надання ритуальних послуг”, яким керує депутат Сергій Грисюк. З назви зрозуміло, що вони надають ритуальні послуги і є монополістами в цій специфічній сфері. За період з 2016 по середину березня 2019 комунальне підприємство отримало 5.26 млн грн. виконуючи замовлення управління соцзахисту та департаменту ЖКГ Білоцерківської міської ради.
На 739 тис грн. більше, тобто близько 6 млн грн на публічних закупівлях виграла Житлово-експлуатаційна контора №6 Білоцерківської міської ради, де керівником виступає депутат фракції “Солідарність” Юрій Кошляк. Проте, інша житлово-експлуатаційна контора, яку очолює ще один депутат від фракції “Солідарність” Юрій Балас, а саме ЖЕК №7, на тендерах департаменту ЖКГ міської ради із середньою конкуренцією в 5 учасників та на торгах виконавчого комітету і відділу культури міської ради сумарно виграли на суму 6.68 млн грн.

Але найбільше на державних закупівлях виграє містоутворююче підприємство ПрАТ “Росава”, яке є вітчизняним виробником шинної продукції. З 2013 по 2018 роки це підприємство очолював нинішній депутат міської ради від фракції “Солідарність” Олександр Даліба. Саме за його керівництва Росава вигравала на державних замовленнях. Всі замовлення, які виконувало шинне підприємство було або від військових у вигляді Міноборони та Укрспецекспорту, або від правоохоронців. Сумарно було виконано замовлень на 10.23 млн грн. Якраз перед відходом з посади генерального директора Олександра Даліби, 30-го квітня 2018 року загальними зборами акціонерів було прийнято рішення про ліквідацію підприємства. Це було пов’язано з давньою борговою історією Росави і фіктивними контрактами на яких ДФС викрило шиновиробника. Про цю історію неодноразово писали ЗМІ і сама ДФС.
Більш цікавим є той факт, що лідером виробництва шин за даними YouControl в Україні є не Росава, а компанія зі статутним капіталом в 500 гривень під назвою “Преміорі”, яка зареєстрована на тій же самій адресі, що і Росава, але заснована в Британії. В той час, як у Росави за результатом 2017 року виручка впала на 42% у “Преміорі” виручка зросла на 18% і склала 3-3.5 млрд грн або приблизно 100 млн фунтів стерлінгів. Директором цієї компанії є Ігор Грибовський, який є також кінцевим бенефіціаром торгового дому Росава, а власником заводу є Костянтин Жеваго, який хоче позбутись мільярдних боргів, в тому числі і 1.3 млрд гривень пені, яку нарахувала ДФС. Також, нещодавно, журналісти Слідство.Інфо оприлюднили інформацію в якій стверджується, що Преміорі торгує шинами з так званою ДНР, не дивлячись на заборону. Наразі найбільший в Україні виробник шин в державних закупівлях участі не приймає.

В сухому залишку, можна сказати, що пов’язані з депутатами Білоцерківської міської ради компанії виграли сумарно на державних тендерах 36.9 млн гривень, що відображено на інфографіці. Антикорупційний штаб продовжує стежити за державними закупівлями, в яких беруть участь пов’язані з можновладцями підприємства, проте і кожен громадянин може знайти для себе цікаву інформацію і дізнатись більше про депутатів міських рад, депутатів Верховної Ради та кандидатів у Президенти за допомогою нашого діджитал інструменту “Приховані інтереси”.