У Білій Церкві збільшилася кількість хворих на туберкульоз у заразній формі

 Туберкульоз – це хвороба, що наводила страх на суспільство ще з давніх – давен. Недаремно її також називали білою чумою та сухотами. Мікобактерії туберкульозу часто зустрічають на найстаровинніших знахідках людства. Захворювання забирало мільйони життів, в тому числі таких видатних і всім відомим: Шопена, Чехова, Кафки, Лесі Українки.

До винайдення у 1943 році нашим вітчизняним науковцем Зельманом Ваксманом стрептоміцину, який давав змогу впливати на мікобактерії туберкульозу, смертельна недуга забирала кожну 200 людину в Російській імперії й кожна 50 особа – мала первинні ознаки захворювання. Використання перших протитуберкульозних препаратів дало змогу в сотні разів зменшити захворюваність та врятувати тисячі людських життів.

Нажаль наприкінці ХХ століття ситуація з туберкульозу знову почала стрімко погіршуватись: і через соціально – економічні зміни в країні, і через появу великої кількості осіб з імунодефіцитами, а також у зв'язку із зменшенням чутливості мікобактерій туберкульозу до стрептоміцину, який почали широко використовувати у різних галузях медицини, як ефективний антибактеріальний препарат. З 1995 по 2006 роки рівень захворюваності збільшився вдвічі і становив 80 – 100 випадків на 100 000 населення. Це й змусило науковців, владу переглянути стратегію профілактики та лікування туберкульозу.

На сьогодні в Україні у середньому щогодини в 3 осіб виникає дана хвороба, 1 особа помирає від неї. У м. Біла Церква епідемічна ситуація з туберкульозу залишається дуже напруженою. Хоч загальний рівень захворюваності у 2018 році й знизився з 68 до 48 випадків на 100 000 населення, кількість осіб з заразними формами туберкульозу, розпадом легеневої тканини, збільшилася на 23%. При цьому 73% захворівших - це особи працездатного віку (від 20 до 50 років). Бездумне, часто необгрунтоване використання людьми антибіотиків широкого спектру дії, створило умови для різкого зменшення чутливості туберкульозної палички до протитуберкульозних препаратів. Наразі кожний 5-ий фтизіатричний хворий уражений збудником, стійким до більшості таких специфічних ліків.

Викликає занепокоєння і щорічна реєстрація в місті туберкульозу серед дітей, в тому числі раннього віку. Так протягом 2017 року було зафіксовано 6 випадків захворювання, у 2018 році – 2, а лише за 2 місяці 2019 року вже - 6. При цьому 37% вказаних дітей мають соціально благополучну, здорову у плані туберкульозу родину.

Єдиний широкодоступний та абсолютно безпечний метод раннього виявлення інфікування мікобактеріями туберкульозу, що застосовується у дітей, багато батьків ігнорує через надуманий, необгрунтований страх і цим самим зумовлює ризик несвоєчасного виявлення проблеми у дитини. Так, із запланованих  23 969 дітей на туберкулінодіагностику у 2018 році пройшли її лише 6617 осіб (28%), при цьому туберкулінопозитивну пробу мали 78,3%. Слід зазначити, що ризик переходу інфікування у активний туберкульозний процес складає 10%.

Розвиток хвороби відбувається при ослабленні організму. Крім сезонного зниження імунітету, захисний бар’єр часто знижується під впливом стресових ситуацій, поганого сну, харчування. Люди, що часто хворіють (особливо запальними захворюваннями дихальних шляхів), зловживають алкоголем, тютюном, особи з імунодефіцитами мають найбільший ризик зараження на дану інфекцію.

Тому, потрібно пам'ятати такі профілактичні заходи:

- щорічно проходити профілактичні обстеження на туберкульоз (дітям – реакцію Манту, особам з 15-річного віку та дорослим - ФГ/Rö обстеження органів грудної клітки),

- не нехтувати щепленнями проти туберкульозу, адже саме вони захищають дітей від страшних генералізованих форм інфекції (менінгіту, туберкульозу кісток та іншого),

- намагатися підтримувати здоровий спосіб життя,

- більше перебувати на свіжому повітрі, уникати приміщень з великим скупченням людей, а проїзд в транспорті по можливості замінити пішими прогулянками. Адже збудник туберкульозу дуже стійкий на предметах навколишнього середовища, в закритих приміщеннях.

У разі ж появи у Вас, Ваших близьких чи знайомих: тривалого кашлю (більше 2-х тижнів), безпричинної температури (до 38˚С), втрати ваги, апетиту, появи підвищеної пітливості в нічний час, слабкості, болю у грудній клітці, задишки чи кровохаркання – не кваптесь застосовувати антибіотики, не займайтесь самолікуванням, краще зверніться за кваліфікованою медичною допомогою. Адже лише вчасне виявлення та лікування даної інфекції, дасть ефективний результат і успіх у подоланні недугу.

Завідувач відділення

ОЕД БЦМВЛД ДУ «КОЛЦМОЗУ»

Ляшко М.М.