Політика

Чим займається наймолодше КП Білої Церкви?

Новий просторий офіс, сучасні меблі, великі кімнати, прохолода від кондиціонерів. Ні, це не офіс приватного підприємства, і навіть не Центр адміністративних послуг, абонвідділ «Білоцерківтепломережі» чи відділ субсидій, куди щодня приходять білоцерківці, подекуди навіть з дітьми, та простоюють у чергах. Це приміщення займає КП БМР «Агенція стратегічного розвитку». На його діяльність витрачається приблизно 3,5 млн грн, а у штаті – 14 працівників. Журналісти вирішили поцікавитися, що ж такого корисного для білоцерківської громади створює це підприємство у таких комфортних умовах.

27 липня редакція звернулася із запитом до «Агенції стратегічного розвитку» з проханням надати відповідь на запитання про те, яка практично користь місту від проведених у 2018 році заходів. Станом на 7 серпня відповіді поки що немає. Тож проаналізуємо роботу агенції самостійно.

Бюджет агенції

КП «Агенція стратегічного розвитку», основним завданням якої є всебічне впровадження основних цілей Стратегії розвитку Білої Церкви, було створено у серпні 2016 році та до березня 2017 року фінансувалося за кошти фонду Василя Хмельницького К.Fund. Потім джерелами фінансування став міський бюджет та кошти, отримані від здійснення господарської діяльності агенцією. За нашими даними, агенція здає в оренду склади на Томилівській, 69 та комунальні приміщення, де розташовані філії Ощадбанку (Олександрійський бульвар, вул. Я.Мудрого, бул. Грушевського).   За оренду цих приміщень агенція отримує приблизно 3,5 млн грн в рік. На що ж ідуть зароблені кошти?

На сайті агенції зазначено, що у І півріччі 2018 року були проведені такі заходи: платформа для розвитку громадянського суспільства, захід про вакцинацію, зустріч міського голови з громадськими організаціями, зустріч щодо поводження з відходами, круглі столи «Розвиток соціального партнерства», «Розвиток дуальної освіти», робочі зустрічі з поліпшення надання соціальних послуг у місті, впровадження соціального замовлення у місті, оцінки громадського бюджету, написання проектів «Фонди ЄС», а також агенція з’їздила до Рівного, випустила матеріали про аутизм, опікувалася створенням бренду міста, провела засідання клубу менторів (на якому міський голова Геннадій Дикий у робочий час навчав підприємців азам бізнесу в готелі «Лєпша садиба»), провела зустріч з директором школи №1 та управлінням культури та туризму (так-так, агенція на своїй сторінці називає відділ культури та туризму чомусь управлінням) і ще багато чого. Все це ви можете почитати на сайті агенції. В описі роботи агенції переважають такі дієслова: окреслили напрямки, обговорили впровадження, напрацювали проблеми, написали та подали проект для отримання гранту, досягнули домовленостей щодо укладання договору тощо. Друзі, і на всі ці «напрацювання» та «окреслення» потрібно 3,5 млн грн???

Для порівняння: у той час, коли агенцією опікувався K.Fund, за два роки встигли реалізувати такі проекти: створений туристичний та меблевий кластери, відбулося 5 випусків (150 слухачів) Школи малого та середнього підприємництва, залучений кредит від Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) на заміну 2259 ламп зовнішнього освітлення на світлодіодні на 80 вулицях у мікрорайоні Заріччя у розмірі у розмірі 15 млн грн.

Штат агенції

А тепер проаналізуємо штат. Наразі в агенції працює 14 осіб. Зрозуміло, що успішна робота агенції потребує залучення активних, прогресивних та кваліфікованих спеціалістів, які стануть агентами змін у місті. У той час, як агенцією опікувався K.Fund, навчання майбутнього персоналу проходило у такий спосіб: в рамках проекту «Біла Церква. Команда змін» відібрали та залучили до реалізації стратегії 11 кваліфікованих спеціалістів (всього пройшли навчання 24 особи). Вони упродовж трьох місяців навчалися в Міжнародному інституті бізнесу. А також здійснили навчальну поїздку до польських міст Тарнов та Краков, де знайомилися з досвідом розвитку громадянського суспільства, залучення інвестицій, роботи індустріальних парків, ефективної роботи муніципалітетів тощо.

Наразі з цих 11 представників «Команди змін» в агенції працює лише троє: Оксана Сахарова, Марина Загурська та Роман Наумов. Нових працівників обирали за принципом, відомим хіба що нинішньому т.в.о. керівника агенції Олександру Прилуцькому. А тому просто цікаво, як, приміром, Олексій Кудінов може відповідати за напрямок «енергоефективність», якщо до цього він працював менеджером з продажу обладнання на заводі «Термо-пак»? Можливо, у працевлаштуванні йому допоміг той факт, що він разом з Олександром Прилуцьким балотувався на місцевих виборах від однієї політичної партії «Сила людей»?

Таких працівників як Олексій Зорін, який очолює ГО «Спортивний клуб «Яструби»,  Ілля Звягін, власник відеоканалу БЦТВ,  та Ірина Бистрова, заступник директора чомусь взагалі не афішують на сайті агенції. Виходить, що сайт модернового комунального підприємства ніхто не оновлює? А було б цікаво почитати, менеджером яких проектів став, наприклад, тренер клубу з американського футболу Олексій Зорін…

Якщо попередній керівник агенції Назарій Атаманчук безпосередньо займався розробкою Стратегії розвитку Білої Церкви разом з кандидатом на посаду міського голови Костянтином Єфименком, то нинішній т.в.о. Олексій Прилуцький такого досвіду не має. До приходу в агенцію, він очолював КП БМР МШЕУ (колишнє КП БМР «Білоцерківсвітло»). Успішно чи ні, оцінити складно. Відомий лише факт, що після його роботи новий очільник підприємства Анатолій Диба на засіданні бюджетної комісії БМР просив надати фінансову допомогу з міського бюджету підприємству у розмірі 600 тис. грн, адже, за його словами, немає чим розрахуватися з постачальниками обладнання. Можливо, це просто збіг обставин? А до «Муніципального ШЕУ» пан Прилуцький встиг попрацювати начальником ЖЕК №2, юристом на автотранспортному підприємстві, менеджером з продажу, директором та заступником директора низки приватних фірм, також служив у зоні АТО. Сподіваємося, пан Прилуцький нарешті знайшов професійне покликання. Адже він єдиний, хто подався на конкурс на посаду начальника «Агенції стратегічного розвитку».

Витрати агенції

На що ж підуть 3,5 млн грн, закладених на фінансування агенції? Окрім зарплати працівників, агенції ще потрібно сплатити комунальні витрати та оренду приміщення. А це щомісячно становить майже 25 тис. грн. Агенція орендує приміщення у ФОП Олексієнко Н.М. Це приміщення знаходиться у будівлі, де розташований готель «Центральний», що належить депутату від «Самопомочі» Олександру Руссу. Чи належить приміщення готелю чи це приватна власність Наталі Олексієнко, наразі невідомо. Ми чекаємо з цього приводу відповідь від КП БМР «Агенція стратегічного розвитку».

Також працівники агенції вивчають англійську мову, зокрема на це вже витрачено понад 20 тис. грн. Окрім цього, вчилися ораторській майстерності за 3000 грн.

Нове приміщення потребує й нових меблів. І хоча агенція переїхала в нього ще у 2017 році, очевидно не все встигли купити. Тому у 2018 році на жалюзі та рулонні штори витратили понад 28 тис. грн, на меблі – понад 20 тис. грн.

Деякі працівники агенції доволі підприємливі люди, адже встигають не лише зарплату отримувати, а ще й собі ж підряди підганяти. Мова йде про, безперечно талановитого фотографа, Романа Наумова. Він в штаті агенції відповідає за розвиток громадянського суспільства у нашому місті, водночас отримав від агенції замовлень на свої фото на суму понад 11 тис. грн.

Але всі ці витрати видаються незначними порівняно з тим, скільки витрачає агенція на обслуговування старенького «ВАЗ  21099». За 2018 рік на ремонт машини, закупівлю автозапчастин та на бензин витрачено 60 560 грн! Будь-який автомобіліст скаже, що витрачати кошти на машину 2000 року (420 тис. км пробігу) у таких обсягах нераціонально та не стратегічно, простіше продати та купити новий автомобіль. Тим більше, що для міського голови Геннадія Дикого в липні 2018 року купили новий автомобіль за 680 тис. грн і мер міг спокійно передати свій старий автомобіль агенції.

А ось ці витрати взагалі не зрозуміло, як назвати. На розробку логотипу телеканалу «Місто» та на консультації зі створення телекомпанії агенція витратила 35 тис. грн. Але! Такого телеканалу не існує взагалі!!! На сайті міськради лише є проект рішення про створення комунального ТРК «Місто». Депутати ще не розглядали це питання і не відомо, чи підтримають його.  То навіщо ж фінансувати розробку логотипу для телеканалу-фантому???

І, насамкінець, ще одна витрата агенції, якою підприємство дуже пишається. Навіть розповідали про це в агенції УНІАН. Мова йде про фінансування у розмірі 20 тис. грн визначення кредитного рейтингу та рейтингу інвестиційної привабливості м. Біла Церква. Сам по собі рейтинг – це добра річ, вимога часу. Проте давайте згадаємо, скільки нових підприємств у нас відкрилося за керівництва Геннадія Дикого? Скільки прийшло інвесторів при нинішньому міському голові? Всі нові підприємства, як-то «Біофарма», «Трібо», «Маревен Фуд Україна», «Термо-Пак», ТОВ «Білоцерківський завод препаративних форм» розпочинали будівництво ще при попередньому міському голові Василю Савчуку. Тож наслідків подібного рейтингу поки що немає.

Загалом складається враження, що робота КП БМР «Агенція стратегічного розвитку» звелася до дублювання функцій управлінь і відділів Білоцерківської міської ради, які так само, лише у робочому порядку і з меншим пафосом, могли б вирішувати проблемні питання сфери ЖКГ, соцзахисту, освіти, культури, туризму, спорту.


Володимир Хмурич, екс-заступник міського голови, курирував роботу КП БМР «Агенція стратегічного розвитку Білої Церкви»

Факт, що агенція ще існує, вже добре. Значить збереглася спадковість після того, як звільнився попередній очільник агенції Назарій Атаманчук і нею перестав опікуватися фонд Василя Хмельницького К.Fund. Агенція однозначно потрібна місту, проте чим вона наразі займається, я не відслідковував. Реалізовувати Стратегію розвитку Білої Церкви – це не лише завдання агенції, це робота всіх виконавчих органів місцевого самоврядування у Білій Церкві. Агенція задумувалася як орган, який буде готувати так звані стартапи, а потім їх передавати місту. Приміром, саме агенція розпочала тему енергоефективності, залучення кредиту від НЕФКО, вже потім був створений при виконкомі відділ енергоефективності, який взяв на себе ці функції. Був створений проект «туристичний кластер» для розвитку туризму, яким надалі має опікуватися місто. Якщо ж робота агенції звелася до проведення безкінечних круглих столів, то це неефективно та неправильно.


Олександр Крамар, екс-керівник проектів КП БМР «Агенції стратегічного розвитку Білої Церкви»

У 2016-2017 роках агенція у своїй діяльності чітко дотримувалася реалізації Стратегії розвитку Білої Церкви до 2025 року. В рамках цього діяла Школа малого та середнього підприємництва, працював проект «Муніципальний університет», були створені туристичний та меблевий кластери. Завдяки підтримці Василя Хмельницького К.Fund були здійснені перші кроки до впровадження енергоефективності, вивчення проблем бізнесу, розвитку туристичного потенціалу міста, навчання майбутніх бізнесменів. Вперше у місті були проведені форуми та конференції для бізнесу, проводився день підприємця. На сьогодні я не бачу, щоб йшла робота над залученням настільки потужних кредитів, як нам дали від НЕФКО для модернізації освітлення. Рейтинг інвестиційної привабливості – це добре, але він не матиме великого значення, якщо міська влада не створює відповідних умов для того, щоб інвестор відкрив тут власний бізнес. А ми ж знаємо, що вперше цього року міська рада ухвалила місцевий податок на адміністративні будівлі для підприємств, тобто душові, роздягальні, їдальні заводів та фабрик тепер оподатковуються. Чи сприяє це веденню бізнесу? З іншого боку промислово-виробнича привабливість Білої Церкви була відома ще з радянських часів, адже місто розташоване поруч з автомагістраллю та залізничними шляхами. Тож це треба просто навчитися використовувати і  всіляко йти назустріч бізнесу.

Щодо розвитку туризму, на жаль, окрім дорожніх вказівників, де знаходяться історичні пам’ятки та інформаційних дощок, ми не бачимо якихось серйозних подальших намірів від влади.


Богдан Яременко, підприємець, власник РІА «БЛІЦ»

Чи були спроби агенції допомогти у розвитку бізнесу місцевим підприємствам? Так, такі спроби зі створенням меблевого, туристичного кластеру. До логічного завершення це не довели. Адже ті люди, які почали цим займатися, вийшли з цього процесу. Я не бачу, яка стратегія розвитку підприємництва у місті. Були школи малого та середнього підприємництва, але на жаль, влада це не підтримала і не продовжує. На мою думку, дарма. Варто було продовжити цю роботу. Наразі вся стратегія звелася до того, щоб раз у рік на день підприємця вручити грамоту за його ж особисті досягнення, до яких ніяк не долучилася влада міста. Я не бачу, до кого можна звернутися у міській раді з проханням допомогти у вирішенні проблем з державними чи комерційними структурами. Наприклад, зараз від підприємців вимагають  власним коштом встановити лічильники, які будуть передавати інформацію про показники через модем. Ціна питання: від 15 тис. грн. Я не бачу дій міської влади, яка могла б контактувати з «Київоблгазом» і з’ясувати, а що буде з тими підприємцями, які не зможуть встановити такі лічильники, як вони будуть платити податки, зарплату працівникам. Це здавалося б дрібниця, але з таких дрібниць і виходить співпраця влади і бізнесу, а не з нагород.


Олег Музальов, депутат БМР

Депутатський корпус безпосередньо стикався з роботою агенції, коли була презентація її завдань. Перелік того, що планували робити, був пристойний. Але упродовж роботи агенції я більше чув про неї як про організатора круглих столів, семінарів, конференцій. Звісно, це важливо. Проте я сподівався, що ця структура займеться залученням позабюджетних коштів та грантів для міста. Можливо, я щось пропустив, але не пригадую якихось значних зрушень у цьому плані. Останнім часом взагалі не чув про її роботу, тому важко сказати, чим підприємство займається.

Джерело