Політика

Податки на землю. Зменшать чи ні?

Напевно, вже вся Біла Церква знає, що цього року жителям приватного сектора почали надходити платіжки зі сплати земельного податку на кілька тисяч гривень. Депутати Білоцерківської міської ради та міський голова Геннадій Дикий схаменулися і 12 липня вирішили внести зміни до минулорічного рішення про розмір земельного податку.

Так ставки земельного податку на присадибні ділянки зменшили з 1,5% до 0,1%. Міський голова Геннадій Дикий на своїй сторінці в Facebook відразу запевнив, що податок буде перераховано. Частина депутатського корпусу повірила, а частина – ні. Юристи запевняють, що перерахувати податок заднім числом неможливо. Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області наразі готує офіційний коментар з цього приводу.

Таке рішення депутати прийняли у відповідь на протести громадян, які почали отримувати квитанції зі сплати податку в середньому по 560 грн за сотку. Цей податок був встановлений у 2017 році. Тоді, як каже міський голова, влада міста упустила момент, що з Білої Церкви зняли чорнобильську зону, а відтак пенсіонери, які вийшли на заслужений відпочинок не за віком, а за пільгами (зокрема чорнобильці), втратили право на пільгу зі сплати податку.

Втім, навіть для працюючих громадян, що мешкають у приватному секторі, такий податок теж завеликий. А тому на сесію знову прийшли обурені жителі, які вимагали від мера та депутатів вирішити це питання. Громадський активіст Павло Лаврусь, якому міський голова довго відмовляв у праві взяти слово, все-таки пробився до мікрофона та зазначив, що у Білій Церкві одні з найвищих податків в Україні: «Чому ви знизили податок до 0,1%, а не до 0,01%, як в Києві? Чому в інших містах податок 0,03%, 0,05%, а не так як у нас – 0,1%? І то не факт, що цей податок перерахують».

Під час засідання сесії Геннадій Дикий дав доручення створити роботу групу з членів депутатської бюджетної комісії, юридичного відділу, управління соцзахисту, до якої мешканці зможуть звертатися із заявами, якщо податкова не перерахує їм податок у бік зменшення.

Проте виникає запитання: податкова має діяти в юридичному полі згідно з чинним законодавством чи за бажанням місцевої влади? Журналісти звернулися до податківців з  офіційним запитом, щоб уточнити: чи дійсно податок на землю перерахують у бік зменшення. Чекаємо на відповідь та обов’язково вас проінформуємо, шановні читачі.

А от деякі депутати вже під час сесії наголошували, що у податкової немає законної можливості виконати рішення міськради та знизити податок. Міський голова Геннадій Дикий зазначив, що якщо податкова не захоче перерахувати податок, то можна своє право відстоювати у судах. Але, нагадаємо, сплатити податок потрібно упродовж 50 днів після вручення повідомлення, а судові розгляди можуть тягнутися роками. Якщо громадянин не сплатить податок, а рішення суду все-таки буде не на користь зменшення податку, то доведеться сплатити, окрім податку, ще штраф та пені за прострочений період.

Також депутати не пішли назустріч проханням ОСББ та ЖБК та не знизили податок на землю для них. Відтак, у 2018 та 2019 році вони сплатять по 0,51% від нормативної грошової оцінки землі. Для деяких будинків, як для будинку №28 по Курсовому провулку, це означає, що треба сплатити майже 1200 грн з квартири. Більше про цю проблему читайте у наступному номері.

У розмові з депутатами з’ясувалося, що більшість з них просто не зрозуміли, які розміри податків і для кого ухвалили. Хотілося б, щоб наші депутати більш відповідально ставилися до своєї роботи.


Геннадій Джегур, депутат БМР, фракція БПП «Солідарність»

Всі ми зацікавлені у тому, щоб зняти податковий тягар з жителів міста, але сьогоднішнє рішення – це спроба перекласти відповідальність по податках із себе на податкову. Потрібно дочекатися офіційної позиції податкової, але попередні консультації, які провели депутати нашої фракції, свідчать про те, що органи ДФС перерахувати податок у бік зменшення не зможуть. Мінфін у своєму листі від 26.03.2018 р. за №11230-17-10/8220 надає офіційне роз’яснення, як мають прийматися місцеві податки.


Василь Савчук, депутат БМР, фракція ПЕВУ

Це не що інше, ніж піар. Це рішення не буде реалізовано, бо воно не відповідає нормам бюджетного та податкового кодексів. Для того щоб такі зміни вступили в дію, потрібно було ще рік тому виконкомом внести пропозицію на сесію до 1 липня. Тоді б рішення набрало законної сили. А зараз, розуміючи помилку, яку вони допустили, пробують таким чином виглядати добре в очах людей. А громадяни все одно змушені будуть заплатити 4, 5, 10 тис. грн податку. Наша фракція та фракція БПП пропонувала не підвищувати податок на 2019 рік, адже вони в нашому місті і так високі, та проаналізувати, а скільки ж буде платити кожен окремий громадянин та кожен підприємець усіх податків разом, щоб розуміти велике навантаження чи ні.


Дмитро Шаповал, адвокат

Зміни, прийняті сесією, не можуть бути виконані в поточному році, оскільки встановлення розміру податку або його зміна повинні відбуватися не пізніше 1 липня року, який передує наступному бюджетному року. Тобто, якщо депутати мали бажання змінити ставку податку на 2018 рік, то це слід було зробити до 1  липня 2017 року, а не зараз. Одним словом, заднім числом змінювати розмір податку не можна.

Джерело