Політика

МАФи та влада Білої Церкви

У нашому місті немає єдиних правил діяльності  для підприємців, які встановили на території міста кіоски для продажу товарів. Мер Геннадій Дикий обіцяв навести лад у розташуванні павільйонів по місту, проте вчергове не дотримався своєї обіцянки. Як наслідок, доки одні підприємці не можуть отримати паспорт прив’язки, інші вільно торгують навіть без договору оренди на землю, не сплачуючи жодної копійки в місцевий бюджет. При цьому деякі нелегальні підприємці перетворили життя мешканців прилеглих будинків на пекло, проте їхні кіоски до цього часу не демонтовані.

Кіоски перейшли на ручне управління

У березні, відбулося обговорення проекту комплексної схеми розташування рекламних щитів. Нагадаємо, тоді підприємці категорично не погодилися з варіантами архітекторів. З того часу влада наче води у рота набрала: жодної інформації, коли у місті буде затверджена нова схема розташування бордів немає. Бездіяльність влади створює проблеми не лише власникам рекламних конструкцій. Господарі кіосків, розташованих по місту, також перебувають у підвішеному стані. Адже нової схеми розташування тимчасових споруд по місту, яку мер обіцяв розробити до початку 2017 року, до цього часу не існує.

У грудні 2017 року був опублікований проект комплексної схеми розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Біла Церква. Цей проект передбачав заміну нинішніх кіосків на нові, архетипи яких розробило архітектурне бюро «КВІРА». Підприємці порахували, що така заміна їм обійдеться близько 15 тис. доларів. Тому виступили категорично проти.

Наразі у місті діє комплексна схема розташування кіосків, прийнята депутатами ще у 2010 році. Частина існуючих кіосків потрапила в цю схему, частина – ні. Відтак управління містобудування та архітектури БМР одним підприємцям видає паспорти прив’язки, а іншим – ні. Водночас комусь видає паспорти прив’язки на місяць, комусь на рік, комусь на 3 роки. Логіку діяльності чиновників не можуть зрозуміти навіть депутати з профільної комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою Білоцерківської міської ради. Без паспорту прив’язки вони не повинні рекомендувати міській раді заключати договір сервітуту чи оренди з певним підприємцем. Але, оскільки ситуація з видачею паспорту незрозуміла, депутати йдуть назустріч підприємцям та надають договір оренди чи сервітуту.

Без документів підприємець виходить з правового поля та його кіоск має бути демонтований. Це втрати не лише для бізнесмена, а й для міської скарбниці, адже від оренди земельних ділянок місто отримує прибуток. Утім не всі підприємці в місті працюють легально. Частина з них уже кілька років працює взагалі без договору оренди чи сервітуту, по деяких виконком ухвалив рішення про демонтаж МАФу, але магазини успішно функціонують, а деякі з них вже так дістали місцевих мешканців, що жителі готові самостійно демонтувати горе-бізнесменів. Отже, управління містобудування та архітектури БМР мало б володіти інформацією про кількість тимчасових споруд у місті та про те, у скількох з них немає належних документів для роботи. Журналісти звернулися з відповідним запитом до профільного управління 1 червня 2018 року, проте відповіді немає.

Не знають, скільки кіосків по місту й депутати. «Ми пропонували провести інвентаризацію цих споруд, скільки з них потрапили в комплексну схему розташування МАФів, скільки поза схемою, скільки з порушенням. На жаль, чіткої інформації немає. Називається кількість 708, 710, інші кажуть, що їх більше 1000», – розповів Володимир Вовкотруб, голова комісії з питань земельних відносин та земельного кадастру, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою Білоцерківської міської ради. А тепер наведемо конкретні приклади порушень.

Мер «не бачить» наливайку на Челюскінців

14 березня 2017 року виконком БМР ухвалив рішення демонтувати павільйон з продажу продовольчих товарів на розі вулиці Челюскінців та Кар’єрній. Біля павільйону розташовані дві дерев’яні бесідки, в яких клієнти розпивають з криками та бійками алкогольні напої. В туалет любителі погуляти ходять під огорожі сусідніх будинків, там же розкидають шприци. У народі ця точка називається «голівуд». Що тільки не робили місцеві мешканці, щоб позбавитися неприємного сусідства. Викликали поліцію, але та штрафувала продавців …за продаж продуктів харчування без спеціального одягу або за розлив пива в магазині. Тобто поліція вважає, що найбільша проблема «голівуду» – відсутність фартуха на продавчині, а не п’яні гульбища в дерев’яних бесідках.

Коли у серпні 2016 року та у лютому 2017 року власник павільйону ФОП Костина Роман Іванович звернувся до земельної комісії з проханням укласти договір про встановлення особистого строкового сервітуту під розміщення павільйону на три роки, депутати йому відмовили в обох випадках. Адже знали про скарги мешканців на наливайку. Власне після цього виконком постановив демонтувати цей розсадник алкоголізму. Проте кіоск стоїть і нині. «На сьогодні проводиться робота з Романом Костиною з приводу демонтажу цієї споруди на вул. Челюскінців. До нас приходили мешканці прилеглих будинків, які скаржилися на те, що у нічний час тривають гульбища біля цього павільйону. Магазин великий, його не так просто демонтувати. Тому у першу чергу будуть демонтовані ці дерев’яні бесідки. Ми на нього тиснемо з весни», – розповів Віктор Ілляшенко, начальник КП «Інспекція з благоустрою».

Вам, шановні читачі, мабуть цікаво, як у  підприємця виходить так міцно, у  прямому сенсі цього слова, триматися за землю та більше року працювати нелегально, не сплачуючи у бюджет жодної копійки за оренду землі? Відповідь дуже проста. Треба лише пригадати історію минулорічної давнини, коли мер Геннадій Дикий заявив, що земельна комісія чинить тиск на підприємців, вимагає хабара. Для підтвердження своїх слів 23 березня 2017 року Геннадій Дикий запросив у свій кабінет власника павільйону Романа Костину і записав з ним спільне відео. На відео підприємець Костина Р. І. заявив, що якісь депутати нібито вимагали від нього винагороди за продовження оренди земельної ділянки під його торговим павільйоном. «Мені відмовили продовжити договір оренди, мотивуючи це тим, що там розливайка. Звернувся до вас, шукаю справедливості», – звертається Роман Костина до Геннадія Дикого. Мер, очевидно, взявся встановлювати «справедливість». Тому павільйон Романа Костини, попри рішення виконкому про демонтаж та скарги мешканців, стоїть до цього часу.

«Вранці ще продавець не встиг прийти, як вони луплять в двері і кричать: «відкривай», бо їм треба похмелитися. Крики, туалет зробили у мене під забором. Смердить. Я не виходжу до них, боюся. Років три ми так мучимося. Я в 5 ранку йшла на роботу, на гойдалці сидить наркоман, на столах займаються самі розумієте чим. Мамки молоді в 10 годин вечора колишуть дітей в колясках прямо тут, старші діти просяться додому, а їх ніхто не веде, бо тут п’ють і курять. Ми поліцію викликали, нам поліція відповіла, що оштрафували продавця за розлив пива», – розповіла Наталя Шелепник, жителька вул. Челюскінців.

Торгувати можна без документів

Іншим прикладом того, як у місті вибірково ставляться до підприємців є робота кіосків по вул. Вернадського, в районі буд. 2. Ці МАФи належать підприємцю Поліщуку Олександру Петровичу. 20 серпня 2015 року на сесії Білоцерківської міської ради йому депутати відмовили в укладанні договору про встановлення особистого строкового сервітуту загальною площею 0,0030 га  у зв’язку з невідповідністю вимогам ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України. Тобто, простіше кажучи, через невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів України. Проте кіоски функціонують. Як? А просто так. Без документів. А оскільки немає договору оренди чи сервітуту, значить, немає плати за оренду у міський бюджет. З’ясувалося, у Білій Церкві можна й так працювати. Такий кіоск мало б демонтувати КП «Інспекція з благоустрою». Проте там не відслідковують, які кіоски працюють з документами, а які – ні. «Якщо немає установчих документів у підприємця, тобто договору оренди на землю чи паспорту прив’язки, такі споруди слід демонтувати. Власника попереджає управління містобудування та архітектури БМР про те, що йому відмовлено і варто демонтувати МАФ. Якщо власник не робить цього, управління містобудування та архітектури звертається до нас з дорученням про демонтаж з конкретною адресою розташування павільйону. Після чого ми починаємо працювати згідно з чинним законодавством: виносимо перелік цих кіосків на розгляд виконкому і після їх рішення про демонтаж, приступаємо до виконання», – пояснює керівник КП «Інспекція з благоустрою» Віктор Ілляшенко. Мабуть, вести точний облік павільйонів під демонтаж управлінню містобудування та архітектури заважає кадрова карусель, адже управління за 2 роки змінило 4 керманичів.

До того ж підприємець Олександр Поліщук, як і Роман Костина, фігурував в скандалі щодо земельної комісії. Міський голова Геннадій Дикий на сесії 27 березня 2017 року люб’язно надав слово підприємцю Поліщуку О. П., який із трибуни стверджував, що нібито члени земельної комісії вимагали від нього хабара. У свою чергу Володимир Вовкотруб озвучив цікаву інформацію про те, що підприємець Поліщук нібито запропонував йому хабара за вирішення питання по кіосках на Таращанському масиві. Підприємець Поліщук це заперечував і заявив, що на те місце його кіоск… «поставив Шаравара» (Віктор Шаравара – екс-депутат, голова земельної комісії Білоцерківської міської ради попереднього скликання). Цікаво, МАФи підприємців Костини та Поліщука не демонтують, бо ті взяли участь у звинуваченні земельної комісії чи це просте «співпадіння»?

А поки хтось торгує без документів, є й такі, хто хоче працювати за законом, але не повністю, а «потрошку». Наприклад, беруть дозвіл на встановлення кіоску на 9 кв. м, а потім без всіляких документів розширюються до 30 кв. м. Один із таких прикладів є кіоски ФОП Ряпалової Людмили Матвіївни. На засіданні 52 сесії Білоцерківської міської ради цій бізнес-вумен депутати відмовили в укладанні договору про встановлення особистого строкового сервітуту  за адресою вулиця Леваневського, в районі зупинки громадського транспорту «Палац культури ВАТ «Росава» в напрямку станції «Роток». Виявилося, у неї є документи лише на 9 кв. м, а по факту підприємець зайняла 30 кв. метрів комунальної землі. Тобто пані Ряпалова вирішила узаконити власну діяльність і сплачувати податки місту лише на четверту частину споруди! У складі цієї споруди є кіоск з вивіскою «Баварія», де продається продукція однойменного м’ясопереробного заводу, що належить родині члена виконкому Юрія Гриненка. Можливо, саме тому цим спорудам вибачається самовільне захоплення землі чи знову «співпадіння»?

Друзям – все, ворогам – закон

Проте, якщо ви, шановний читачу, вже розігналися захопити шматок землі та поставити там кіоск, не поспішайте. Міська влада готова закривати очі на порушення лише в окремих випадках. Для інших підприємців діє правило: друзям – все, ворогам – закон. Тож, якщо у вас не буде або паспорту прив’язки, або договору оренди чи сервітуту землі, вам загрожує демонтаж тимчасової споруди. Такий підхід на собі відчула низка підприємців міста. Зокрема, частині з них архітектура не видає паспорту прив’язки, а Інспекція з благоустрою їх намагається демонтувати. В’ячеслав Богданець, власник кіоску «Картопляна хата» по вул. Я.Мудрого каже, що тимчасові споруди у місті зведені на підставі документів, які видавали працівники архітектури. «Тепер же ці самі працівники архітектури кажуть, що не можна ставити там кіоск. У новій схемі десь 50% кіосків взагалі не передбачено. Звідкіля у нас з’явилися нові кіоски, якщо діє мораторій на їхнє встановлення? Чому одним видають дозвільні документи, а нам – ні?», – дивується підприємець. В’ячеслав Богданець звернувся до суду та оскаржує дії влади.

Схожа ситуація у підприємця Руслана Семенова, який тримає кіоск на бул. М.Грушевського. Йому також архітектура відмовляється надавати паспорт прив’язки. «Відповідь з архітектури каже нам, що ми не внесені в комплексну схему від 2010 року. Нам  це дивно чути, адже головний художник Олег Пусков ще в 2001 році сказав нам, якого вигляду виготовити кіоски. Ми це зробили. Рішення про оренду нам міська рада тоді надала на 3 роки», – згадує підприємець. Нині завдяки розумінню депутатського корпусу Білоцерківської міської ради підприємець Семенов таки отримав договір оренди на павільйон до 2021 року. Проте паспорту прив’язки так і немає.

Ось така дивна ситуація склалася у нашому місті. Чи збирається міська влада ввести всіх власників тимчасових споруд у правове русло та ставитися до них однаково, наразі не відомо. Обіцяного, як то кажуть, три роки чекають. Два вже минуло.


Олена Кукліс, голова Білоцерківської міської профспілкової організації працівників сфери підприємництва

Відділ архітектури не видає паспорти прив’язки, посилаючись на рішення Білоцерківської міської ради про комплексну схему розташування МАФів від 2010 року. Але в 2011 році прийнят Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»,  де зазначено, що кіоски – це тимчасові споруди, а не МАФи. Тому схема розташування МАФів у Білій Церкві, яка нині діє, не відповідає чинному законодавству. Потрібно приймати нову схему, вносити наявні павільйони та прописувати обмеження по території, де заборонено ставити кіоски. Звичайно, в схему не повинні потрапити ті, що розташовані на підземних комунікаціях. Проте нової схеми за 2 роки так і не прийняли. Нещодавно презентували проект такої схеми, згідно з нею 711 тимчасових споруд взагалі потрібно демонтувати. Лише 2-3 підприємця можуть працювати за новою схемою. Наразі до підприємців з розумінням ставляться лише депутати, які дають договори оренди, не зважаючи на те є чи немає паспорту прив’язки.


Сергій Беркут, депутат БМР

Геннадію Анатолійовичу, я б вам рекомендував розпочати з себе. Ставлю запитання: біля магазину «Світлана» на Таращанському масиві прибрали велике дерево, там МАФ у складі зупинки. Зараз немає вже зупинки, а підприємець, навпаки, ще більше розширив МАФ. Ще два роки тому було рішення ради про відмову та знесення. Наразі дерево прибрали, викинули бюджетні гроші, а МАФ ще більше розширився. Я б не хотів, щоб ви упереджено ставилися.


Володимир Вовкотруб, депутат БМР, голова земельної комісії

На території м. Біла Церква затверджена комплексна схема розташування тимчасових споруд ще в 2010 році. Всі тимчасові споруди повинні встановлюватися лише згідно з схемою. Відповідно управління містобудування та архітектури має продовжувати паспорти прив’язки лише тим спорудам, які є в комплексній схемі. З 2010-го по 2015-й встановлювали тимчасові споруди, які в цю схему не потрапили. Міська рада давала дозвіл на оренду чи сервітут, проте в схемі їх немає. Відтак тепер архітектура не продовжує їм паспорти прив’язки. А тим, хто є в схемі, продовжують на різний період: одним на місяць, одним до кінця року, іншим на три роки. Чому так, ми не розуміємо. За цей період змінилося 4 архітектори і відпрацювати дієвого однакового підходу до всіх підприємців не вдалося. Я впевнений, що є підприємці, які взагалі не звертаються до міської ради з метою узаконити кіоски, тобто працюють нелегально. Я думаю, що саме їм найбільше вигідно, що у місті така плутанина з обліком МАФів, видачею документів.


Руслан Семенов, власник кіоску на бул. М.Грушевського

Без паспорту прив’язки ми є порушниками. Інспекція з благоустрою складає протокол, нас викликають на адміністративну комісію, штрафують. Два-три рази складають протокол і виносять на сесію як злісного порушника, щоб розірвати договір оренди. Без паспорту ми не можемо встановити режим роботи, продовжити зошит скарг та пропозицій, нам не продовжують ліцензії, не дають дозвіл на встановлення касового апарату, в деяких випадках відключають від електроенергії. Роблять все, щоб підприємець залишив це місце.


Віра Штефан, мешканка вул. Кар’єрна

Коли відкривали магазин, то обіцяли нам, що будуть продавати продукти. Нас це влаштувало, адже не треба переходити через переїзд. Але цей магазин перетворився на балаган. По Білій Церкві всі знають, що це «голівуд», тут нічні гульки постійно, запускають феєрверки, лайки, бійки, крики, пісні. 18 жителів, що живуть довкола, збирали підписи, зверталися до міськвиконкому, в поліцію з проханням забрати цей балаган. Нам присилали відписки. Все залишилося на місці. Роман Костина нам обіцяв, що зробить штори, щоб закривати ці дерев’яні бесідки на ніч, але нічого не зробив. У мене під забором повно шприців. Чого ми повинні терпіти цей безлад?

Джерело