Політика

Батьки учнів: "Ліквідація музичних шкіл - це злочин"

Міська влада Білої Церкви вирішила ліквідувати дві музичні школи – другу та третю. Батьки учнів та педагоги, обурені таким рішенням, прийшли до сесійної зали міськради, щоб з’ясувати: чому закривають школи. Влада запевнила, що на базі ліквідованих закладів відкриють нову школу мистецтв. Проте громада не вірить обіцянкам та вимагає не ухвалювати таке рішення.

Проект рішення щодо оптимізації мережі закладів позашкільної освіти у  сфері культури опублікували на сайті міськради 24 квітня. Ані педагогам школи, ані батькам учнів ніхто не пояснив, що мається на увазі. Зустрічей у колективах не було. Влада вирішила не заморочуватися цим питанням. Зрозуміло, щойно батьки та вчителі дізналися про таке рішення, почали бити на сполох.

Батьки дітей, що навчаються у школі №2 (Олександрійський бульвар, 71), звернулися до міського голови Геннадія Дикого припинити «беззаконня, свавілля, яке позбавляє дітей права на музичну освіту», а також звернулися до народного депутата Олександра Марченка з проханням допомогти врятувати заклад. Звернення підписало 86 осіб. 

Олександр Марченко у свою чергу звернувся до міністра культури України Євгена Нищука, віце-прем'єр міністра України В’ячеслава Кириленка та до міського голови Геннадія Дикого не допустити ліквідації школи, яка функціонує вже 45 років та підготувала переможців численних музичних конкурсів. 

Аж після того, як батьки учнів та педагоги почали бити в усі дзвони, мер міста Геннадій Дикий вирішив дати свій коментар на сторінці Facebook. «З подивом дізнався з ФБ про закриття музичних шкіл у Білій Церкві. Це неправда. Школи музичні не те, що не закриваються, а навпаки, створюється сучасна школамистецтв з додатковими напрямками: хореографія, образотворче мистецтво, театральне відділення, окрім тих, що вже діють. Жодного викладача не буде звільнено. Жодна дитина не залишиться без педагога», –заявив у Facebook мер. Може очільник міста зміг би детальніше пояснити ситуацію на прес-конференції, але з журналістами він принципово не зустрічається. Таке ж ставлення і до тих педагогів та їхніх учнів, які займаються у цих двох школах. Адже і туди влада не навідувалася.

Тому 17 травня педагоги, учні та їхні батьки прийшли на засідання депутатської комісії з питань освіти, науки, культури, мови, прав національних меншин, міжнародного співробітництва, інформаційної політики, молоді, спорту та туризму, соціального захисту, охорони здоров'я, материнства та дитинства, щоб висловити невдоволення та категоричний протест проти таких дій.Мера на засіданні не було, тож весь батьківський гнів відбивали заступник міського голови Валерій Гнатюк, який нині ще й за гуманітарні питання відповідає, начальник відділу культури та туризму Юлія Ковальська та представники юридичного відділу.

Зі слів Юлії Ковальської, комісія обстежила будівлю музичної школи №2 та дійшла висновку, що вона не відповідає санітарно-технічним, санітарно-гігієнічним та пожежним вимогам. Туалет розташований у дворі, немає сцени, а це, мовляв, є основним елементом навчання. Музична школа №3, навпаки, усім вимогам відповідає, проте, як з’ясувалося, батьки з мікрорайону Леваневського зверталися до відділу з проханням відкрити на базі цієї школи відділи хореографії, живопису тощо. Юридичний відділ пояснив, що ст. 9 Закону України «Про позашкільну освіту» забороняє перепрофільовувати чи об’єднувати два навчальних заклади, а тому їх слід ліквідувати та створити новий: школу мистецтв.  «Жоден учень не залишиться без викладача. У школі, яку планують створити, буде відкрито напрямок образотворчого мистецтва, театрального та хореографічного.  Водночас перевага комунального закладу над приватним у тому, що діти отримають свідоцтво державного зразка і зможуть вступити у  виші», – запевнила Юлія Ковальська.

Нову школу згідно з проектом рішення планують відкрити на базі нині діючої третьої школи по вул. Леваневського. Юлія Ковальська зазначила, що обов’язково будуть відкриті філіали цієї нової школи від Гайка до Вокзальної, щоб діти з цих мікрорайонів не їздили на Леваневського на навчання. Батьки б повірили владі, але влада не змогла чітко відповісти на запитання, то де ж будуть відкриті філіали. «Розглядаємо питання по приміщеннюна вул. Стуса, 34, воно пустує. Звернулися до Кабінету міністрів України та маємо підтримку народних депутатів, щоб придбати приміщення, в якому могли б розміститися всі служби міста. У такому разі звільнилося б приміщення, де нині розташоване управління містобудування та архітектури. Там можна було б розмістити музичну школу №2», – розмірковував під час зустрічі заступник мера Валерій Гнатюк. Також прозвучала думка, що один із філіалів можна розмістити на базі Білоцерківського колегіуму. Зрозуміло, що такі «філософські роздуми», без чіткої відповіді, куди та коли переїдуть школи, насторожили батьків. Адже про те, щоб у місті зібрати всі управління та відділи під одним дахом мова йде давно, тільки от «віз і нині там». То як можуть батьки та вчителі сподіватися, що незабаром звільниться приміщення архітектури?

Як буває під час таких заходів, на поверхню піднімаються й застарілі спори, конфлікти та невирішені питання. Так, учасник АТО зазначив, що необхідно зробити безкоштовним навчання для дітей учасників бойових дій у музичних школах. Депутати та керівники профільних відділів погодилися підготувати відповідний проект рішення. Дивно, чому до цього часу це не було зроблено, адже АТО триває ще з 2014 року.

Під час заходу також виступила викладач третьої школи Ганна Павлова, яка є донькою директора цієї школи Ніни Павлівни. Вона зазначила, що і друга, і третя школи мають високий академічний напрямок, у той час як музичні відділення у школах мистецтв незначні. «За 30 років не збудували жодного об’єкту культури у Білій Церкві. Ми не віримо, що ліквідувавши одну школу, потім збудують іншу. Ви спершу будуйте нову. Не перепрофільовуйте академічну освіту на гурткову роботу в школі!», – закликала Ганна Павлова. Тут варто лише нагадати, що прославили Білу Церкву своїм вокалом саме учениці школи мистецтв №5 Анастасія Багінська та Олена Луценко, а також Вероніка Морська, яка займається у Центрі творчості дітей та юнацтва «Соняшник». Валерій Гнатюк, вражений таким «наїздом» на колег з боку Ганни Павлової попросив її ставитися коректніше до викладачів інших шкіл. Втім родині Павлових дісталося не лише від нього. Батьки та деякі вчителі третьої школи пригадали Ніні Павловій та її доньці, що проти них відкриті кримінальні справи за незаконне звільнення сторожів школи та керівника профспілки. Головуючий на зібранні депутат Ігор Гейло попросив присутніх не заговорювати тему ліквідації шкіл внутрішніми «розбірками».  Урешті-решт профільна комісія вирішила не підтримувати цього рішення.

22 травня батьки учнів знову звернулися до депутатів під час засідання передсесійних комісій з проханням не підтримувати це рішення. Депутати пообіцяли, що знімуть проект рішення з порядку денного. А от виконком, який засідав також 22 травня, навпаки, підтримав це рішення. Керуючий справами Сергій Постівий запевнив членів виконкому, що буцімто спершу створять новий комунальний заклад, переведуть туди дітей та педагогів з цих двох шкіл, а потім розпочнуть процес ліквідації.  

Міський голова Геннадій Дикий відверто визнав, що буде скорочення персоналу. «У школі №2 на 18 викладачів приходиться 16 працівників обслуговуючого персоналу, це оператори котелень, сторожі. На їхнє утримання витрачається 500 тис. грн. Це ненормальні витрати з бюджету. От дехто з них можливо втратить посади. У школі №3 приміщення більше 1000 кв. м, але не все використовується. А батьки зверталися до нас з проханням створити гуртки хореографії, театральний. Деякі викладачі на комісії внесли у вуха, що дітей викинуть на вулиці. Це неправда. Діти з центру міста до 3 школи їздити не будуть. У нас є думки, де зробити приміщення саме в цьому районі», – сказав мер. Щоправда, Геннадій Дикий не уточнив, де ж знайдуть приміщення. Не дивно, що така поспішність та відсутність відповідей на головне питання, а куди ж переселять, насторожує батьків та вчителів. Вони мають намір прийти зі своїми вимогами  завтра на сесію міськради. 

Юлія КОВАЛЬСЬКА, начальник відділу культури та туризму

Музична школа №3 дійсно має вільні приміщення, великі холи обігріваються, на це йдуть гроші з міського бюджету. Площа першої та третьої школи однакова, проте у першій школі навчається 635 учнів, на комунальні послуги витрачається 19 486 тис. грн, а втретій школі навчається 487 учнів, на комунальні послуги йде 33 298 тис. Якщо нову школу мистецтв очолить молодий енергійний директор, який зможе ефективно використати приміщення, це буде чудово.


Ігор ШЕРЕХОРА, батько учня музшколи№2

Моя дитина навчається у другій школі, там унікальний колектив. Діти звикли до викладачів. Ми їх не повеземо на Леваневського, бо просто не встигнемо. Чому ви не погодили це питання з батьками?  Будинок в аварійному стані не перший рік. Чому у виконкомі ремонт зробили, а у школі ні?  Ви запустили це приміщення, а тепер, по суті робите правильні кроки, бо якщо щось станеться, то з вас спитають. Але чи не краще було раніше подумати, пошукати приміщення, а не спонтанно вирішувати це питання? А що у нас атракціони у парку Шевченка з документами всі? У нас 120 мільйонерів, з них 20 – легальних. Що не можуть скинутися на ремонт цієї школи?Ми згодні переїхати у приміщення архітектури, але ж нам його ще ніхто не пропонує.


Геннадій КУКСА, батько учня музшколи №3

Ви постійно говорите про реорганізацію, але в проекті рішення жодного слова про це немає. Там йде мова про ліквідацію. А чому? Бо коли ви ліквідуєте підприємство, то вам не треба профспілки, а коли мова йде про реорганізацію, то треба радитися з профспілками. Під час ліквідації вам не треба перейматися працевлаштуванням педагогів. Кого захотіли, того взяли у нову школу. Що ви прикриваєтеся дітьми! Ви про них в останню чергу думаєте. Ви мовчите про школу №6, у якої не те, що актового залу, а взагалі приміщення немає. І нічого. Не ліквідуєте. Лише для того, щоб звільнити директора третьої школи, ви йдете на ліквідацію.


Костянтин БУГАЙЧУК, голова ГО «Народний контроль», помічник народного депутата України Хвичі Мепарішвілі

Судячи з того, як все сьогодні подається, ця оптимізація абсолютно не підготовлена. По-перше, навіть під час обговорення питання на комісії не прозвучало чіткої позиції влади щодо того, де буде надано нове приміщення для музичної школи №2. По-друге, зрозуміло, що умови, у яких сьогодні доводиться працювати викладачам і вихованцям школи, жахливі, не відповідають нормам і дітям перебувати там не варто.

Проблема ця триває роками, але активізувалася саме сьогодні, напевно тому, що міська влада прагнула таким чином вирішити і ряд кадрових питань, які є у школі №3. Це і конфлікт у колективі, і те, що директор школи 2 роки тому була звільнена, проте поновилася на посаді через суд. Тому, напевно, оскільки з нею не змогли розібратися адміністративним шляхом, вирішили піти шляхом оптимізації. А тому не дуже хочеться, щоб реальна проблема, яка існує з приміщенням музичної школи №2, так і залишилася невирішеною після розв’язання кадрового питання. Більше того, я добре знаю директора школи №3, це шанована людина. Зрозуміло, що до певної міри є і її провина в тому, що в трудовому колективі розкол, проте, знаючи її і те, що вона вже в судовому порядку свої права відстояла, я думаю, що може вийти так, що після проведення оптимізації вона піде вирішувати власні питання в судах, і не факт, що Білоцерківська міська рада зможе питання оптимізації захистити в судовому порядку. А тому вийде так, що дітей, батьків і трудові колективи зірвуть з місця, а в результаті через судове рішення все буде скасовано, і діти, і колективи залишаться на вулиці. Тобто в місті припинять існування обидві школи.

Виходячи з досвіду депутата міської ради, хочу зазначити, що у мене завжди викликали сумніви такого плану дії, коли ініціатором проекту рішення є представники виконавчого органу влади – управління культури, але протягують це питання через міську раду. Як то кажуть, щоб прикрити вирішення такого важливого питання колективним рішенням. Це завжди насторожує, тому що, я думаю, аби була стовідсоткова впевненість у правоті оптимізації, то виконавча влада на чолі з міським головою не ділила б ордени з депутатами, а сама реалізувала вирішення цього питання.через судове рішення все буде скасовано, аучні та педагоги залишаться на вулиці.

Джерело

Відео "Крокус"