Політика

Виконком вирішив виділити 20 млн грн на закупівлю лічильників холодної води

Виконком вирішив виділити 20 млнгрн на закупівлю лічильників холодної води для багатоповерхівок міста. Звичайно, цю ідею ще мають підтримати депутати Білоцерківської міської ради. Проте вже зараз мешканці ОСББ не задоволені таким рішенням.

Рішення ухвалене у зв’язку з тим, що 2 серпня 2017 року в Україні набув чинності Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», яким передбачається зобов'язання операторів зовнішніх інженерних мереж (тепломережі, водоканали) обладнати 100% житлових будинків побудинковими вузлами обліку (теплової енергії, води).

Згідно із положеннями цього нормативно-правового документа, обладнання житлових будинків приладами обліку теплової енергії має бути завершено впродовж одного року з дня набрання чинності законом, тобто до 1 серпня 2018 року, теплої і холодної води – через 2 роки, тобто до 1 серпня 2019 року. Закон передбачає, що витрати на лічильники постачальнику послуги (опалення, холодної води) відшкодують мешканці шляхом сплати внеску за встановлення будинкового вузла обліку. Разом з тим закон не забороняє міській владі встановити такі лічильники коштом міського бюджету У Білій Церкві побудинковими засобами обліку холодної води обладнано лише 25% багатоквартирних будинків. У решти 75% багатоповерхівок немає таких загальнобудинкових лічильників або вони знаходяться у неробочому стані. Тому міська влада вирішила встановити такі лічильники коштом міського бюджету. Порахували, що потрібно встановити близько 600 засобів побудинкового обліку питної води.

На це виділять 20 млнгрн упродовж 2018-2019 років. У рішенні виконкому зазначається, що наявність таких лічильників дозволить скоротити ¾ необлікованих витрат питної води у внутрішньобудинкових системах. Також у тексті документа зазначено, що забезпечення обов’язкового приладного комерційного обліку не дозволить суб’єктам господарювання у сферах природних монополій, тобто концесіонеру ТОВ «Білоцерківвода», перекладати понаднормативні втрати в мережах на споживачів.

Все це добре, проте залишаються відкритими кілька питань:

  • Яким чином буде розподілятися різниця між загальнобудинковими та індивідуальними лічильниками?
  •  Закон передбачає такий базовий принцип розподілу: обсяг, визначений за допомогою загальнобудинкового вузла, буде розподілятися між споживачами пропорційно до показань квартирних лічильників. Але як на практиці виглядає пропорційний розподіл води?
  • Хто більше споживає, тому більше додатково оплачувати чи навпаки?
  • Пропорційно між квартирами чи пропорційно між мешканцями?Ані державна влада, ані міська не береться пояснювати цей принцип.
  • Хто відшкодує ОСББ та ЖБК вартість уже встановленого лічильника на холодну воду, адже у переважній більшості цих будинків концесіонер бере плату по загальнобудинковому лічильнику уже кілька років?
  • Чому до цього часу мешканці таких будинків змушені сплачувати різницю між загальнобудинковим та квартирними лічильниками концесіонеру ТОВ «Білоцерківвода», а мешканці будинків, які обслуговує ЖЕК, ні?
  • Коли буде завершено встановлення лічильників на опалення по всіх будинках Білої Церкви за кошти міського бюджету, хоча закон вимагає це зробити до 1 серпня 2018 року?

Сподіваємося міська влада надасть відповідь, якщо не на прес-конференції, то хоча б через свої віртуальні передачі у мережі Facebook.

Володимир ШАШКОВСЬКИЙ, голова ОСББ «Академіка Линника, 15»

У нас загальнобудинкового лічильника немає. Наші мешканці сплачують за воду лише за індивідуальними лічильниками. Коли ЖЕК передавав нам будинок, то під час прийому з’ясувалося, що один лічильник взагалі відсутній, а інший – у непрацюючому стані. Представник «Білоцерківвода» щомісячно приходить і ми фіксуємо такуситуацію з лічильниками. Я вважаю, що закон про комерційний облік виписаний неправильно. «Білоцерківвода» з кожним мешканцем будинку уклалала договір, в якому обумовлено, що мешканці надають працівникові безперешкодний доступ до лічильника з метою перевірки його стану та для зняття показників. А тепер хочуть цю функцію перевірки перекласти на голів ОСББ. Чому ж я маю контролювати мешканців? У мене з ними не укладений договір на постачання води?


Ольга КРАСНОЖОН, голова ОСББ «Галактика»

Я проти такого рішення. Чому одні купували лічильники власним коштом, а іншим встановлять за кошти бюджету? У такому разі нехай нам повертають гроші за лічильник, а ми їх направимо на ремонт. Наше ОСББ судилося з концесіонером щодо укладення договору на різницю для ОСББ. Ми пройшли два господарських, два апеляційних, два вищих суди і Верховний суд відмовив у розглядання. Ми суди виграли. Тому з 2016 року ми не платимо за різницю між загальнобудинковим і поквартирними лічильниками. Стосовно закону про комерційний облік, на мою думку, закони пишуть люди, які не розуміють практики. Я вважаю, що потрібно застосовувати індивідуальні договори, щоб сусід не відповідав за сусіда, так як це є у колективному договорі, страждають ті, які сплачують. Чому виникає ця різниця? По-перше, немає стовідсотково зняття показників за один день по всіх квартирах. По-друге, навішують магніти. По-третє, неточність лічильників. У кожній квартирі власний лічильник. Є такі лічильники, які маленьке протікання крану чи бачка не фіксують. Потрібно ставити лічильники класу С точності і які не піддаються дії магніту. У Тернополі на один будинок встановили такі лічильники «Сенсус», де показники автоматично Інтернетом передаються постачальнику послуги. У Чабанах у нових будинках лічильники виставлені на під’їзд, це дозволяє 100% і швидко зняти показники, отже різниці немає.

 За інформацією СПВ "Тиждень"