Загадкові схеми від міської влади

Як повідомляє соціально-політичне видання "Тиждень. Біла Церква", міський голова Геннадій Дикий неодноразово зазначав, що у Білій Церкві наведуть порядок з розміщенням кіосків та рекламних конструкцій. Мовляв, багато з них розташовані на тротуарі, підземних комунікаціях чи дуже близько до дороги, а тому заважають як пішоходам, так і водіям. Проте вже минуло два роки, а нових схем розташування реклами та МАФів по місту до цього часу немає. Водночас частині підприємців не видають дозвільні документи для подальшої роботи, тим самим позбавляючи їх бізнесу, а частина, навпаки, отримує «зелене світло» для власних кіосків та щитів. Чому за час дії мораторію кількість кіосків у місті зросла, та коли дійсно наведуть порядок у цій сфері, спробуємо з’ясувати у влади та підприємців.

Приводом для цієї теми стала зустріч з підприємцями головного архітектора міста та фірми-розробника схеми розташування кіосків та рекламних конструкцій «КВІРА», що відбулася 16 березня у приміщенні Білоцерківської міської ради.

Насамперед варто нагадати, що мер Геннадій Дикий обіцяв розробити нову схему розміщення реклами та кіосків до 1 жовтня 2016 року. Проте, як уже багато раз траплялося, слова не дотримав. «Робота з розробки схеми розташування тимчасових споруд та рекламних носіїв розпочалася півроку тому. Хоча формально таке завдання розробити схеми було поставлено рік тому. Але робота була доручена КП «Архітектурно-планувальне бюро», яке не змогло виконати ці роботи, бо у них немає спеціалістів. Ми взяли кілька організацій, які готові були розробити комплексні схеми за ціною від 50-ти до 300 тис. грн. Зупинили свій вибір на фірмі «КВІРА», яка погодилася виконати роботу за 75 тис. грн», – пояснив журналісту газети «Тиждень» Петро Захарченко, в.о. начальника управління містобудування та архітектури БМР. Звичайно, відразу зрозуміти, що у комунального підприємства немає спеціалістів для розробки такої схеми міській владі було не під силу. Тож час розробки затягнувся. А можливо так і було задумано?

Втім, наразі фірма – підрядник вже презентувала обидві схеми: на розташування кіосків та на розташування рекламних конструкцій по місту. Директор фірми-розробника ТОВ «Квіра» Тетяна Макагон під час презентації пояснила, що місто буде розділено на форматні зони, де в центрі міста буде найменше реклами і вона буде невеликих форматів, а на околиці міста можна буде ставити великі білборди. Щоправда, візуально розробник не підготувала типологічного ряду, тому підприємцям було вкрай важко зрозуміти, де які формати можна ставити. Також власники рекламних конструкцій зазначили, що у новій схемі немає частини тих рекламних щитів, які у них були до введення в дію мораторію. Тетяна Макогон не змогла відповісти, чому так трапилося, адже вона нанесла на схему те, що їй дало управління містобудування та архітектури, а куди зникли інші об’єкти, вона не знає. Не знав що на це відповісти й головний архітектор Петро Захарченко. Адже він працює в статусі виконуючого обов’язки, тому неодноразово наголошував, що не може відповідати за дії своїх попередників. А оскільки зустріч проігнорувала профільний заступник міського голови Ольга Бакун, а сам мер забіг на зустріч на 10 хвилин та, посилаючись на нараду, залишив зібрання, то відповісти на запитання підприємців було нікому.

Власники рекламних конструкцій обурені не тим, що влада міста має намір упорядкувати зовнішній вигляд конструкцій та їхнє розташування, а тим, що ці дії відбуваються у незрозумілому для них форматі. Зокрема, Володимир Шевченко, керівник РА «Неон», зазначив, що виконком відмовив під приводом мораторію продовжувати йому дозволи на 12 з 13 рекламних щитів. Хоча він, як і написано в  законодавстві, завчасно подав документи. Тепер його щитів на новій схемі взагалі немає. Таким чином, він втратив бізнес та мусить звільнити шість працівників своєї організації.

В’ячеслав Богданець, власник кіоску, зазначив, що така ж ситуація склалася й у випадку з тимчасовими спорудами. Їм не видають паспорти прив’язки на підставі того, що буцімто діє мораторій. При цьому їхні кіоски вже не потрапляють у нову схему. Але поки одним не видають дозвільні документи, інші успішно посеред міста встановлюють нові МАФи. За іронією долі, у той же день, коли проходила зустріч по кіосках та рекламі, на площі біля ПК «Росава» з’явився черговий МАФ. При цьому навіть не йдеться про те, щоб закрився бодай один МАФ, де розливають горілчані напої. Приміром, наливайка «Граф», що на вул. Митрофанова, взагалі недоторканна для міської влади.

Розмова під час зустрічі видалася напруженою. Весь шквал емоцій підприємців, які через дії влади втратили бізнес та змушені звільняти найманих працівників, витримувала керівник фірми-розробника Тетяна Макогон.  Дискусія місцями була настільки запальною, що інколи пані Тетяні доводилося у прямому сенсі боротися за право тримати в руках мікрофон і сказати бодай слово.

Петро Захарченко погодився з підприємцями, що до розробки схеми розташування реклами та кіосків потрібно було продовжити всім підприємцям дозволи на рекламні конструкції та паспорти прив’язок на кіоски, таким чином усі були б у рівних умовах перед новими схемами. А тому пообіцяв підприємцям, що про це поговорить з міським головою Білої Церкви. Чи ця позиція архітектора зіграла з ним злий жарт, чи новоявлений кісок біля «Росави», але у п’ятницю Геннадій Дикий написав у Фейсбуці, що звільнив Петра Захарченка. «Виконуючому повноваження головного архітектора та особам, що підготували документи на продовження паспорту прив’язки даного об’єкту на його підпис – запропоновано звільнитися до з’ясування мотивів цих дій», – написав мер.

Тож підприємцям міста доведеться чекати на нового архітектора та на те, що колись-таки мораторій завершиться, нова схема буде розроблена, а вони зможуть спокійно планувати розвиток свого підприємства. Звичайно, частина білоцерківців радіють тому факту, що у місті стає менше реклами. Звичайно, частина бордів заважала і водіям, і пішоходам. Звичайно, деякі кіоски «розросталися» холодильниками, а той столиками зі стільцями для перекусу, тим самим загороджуючи тротуар. Проте варто пам’ятати, що і реклами, і кіоски – це робочі місця не лише для родин бізнесменів, а й для найманих працівників. Звісно ж, це наповнення податками бюджету всіх рівнів. Тож до питання впорядкування торгово-рекламного бізнесу потрібно підходити з чітким розумінням, що влада хоче зробити та у які терміни.

В`ячеслав Богданець, власник кіоску 

У Білій Церкві хочуть зробити перерозподіл ринку. Свої, наближені бізнесмени залишаться, а решту приберуть. Чомусь під ці варіанти не підпали кіоски ТМ «Баварія», «Маршалок», власниками яких є члени виконкому. У новій схемі десь 50% кіосків взагалі не передбачено. Буцімто Біла Церква не потребує такої кількості тимчасових споруд. Хоча чому чиновники вирішують скільки треба кіосків? Якщо ці кіоски працюють, то значить попит на їхні послуги на ринку є. Варто зауважити, що один кіоск годує і родину підприємця, і родину продавця, сплачуються податки. Немає монополії, а тому є ринкові ціни. Тимчасові споруди у місті зведені на підставі документів, які видавали працівники архітектури. Тепер же ці ж самі працівники архітектури кажуть, що не можна ставити там кіоск. Звідкіля у нас з’явилися нові кіоски, якщо триває мораторій на видачу документів? До мораторію було 600 кіосків, а тепер більше 700. Чому одним видають дозвільні документи, а нам – ні? Архітектура уникає відповіді на запитання. Навіть відмову не дають, яку можна оскаржити в суді. Просто повертають документи. А потім нас штрафує інспекція з благоустрою та демонтує кіоск.

Василь Тихоступ, голова ГО "центр захисту прав підприємців м. Біла Церква"

Десь близько півроку до нашої організації почали звертатися власники кіосків. Їм не продовжують паспорти прив’язки на підставі існуючого договору оренди чи сервітуту земельної ділянки. Мотивують це тим, що триває розробка комплексної схеми. На нещодавньому засіданні земельної комісії була презентація схеми тимчасових споруд. Так ось, ті зміни, запропоновані розробником, абсолютно ніяк не спираються на законодавчу базу України. Також змінюється зовнішній вигляд споруди. Тобто підприємець замовив виготовлення кіоску одного типу, а тепер йому кажуть – зроби іншу споруду. А це ж витрати! Треба продумати якийсь перехідний період, або продумати, як діючу форму споруди осучаснити, щоб зменшити навантаження на підприємця. Якщо половина існуючих тимчасових споруд, згідно з цими правилами, буде демонтована, то підприємець, його родина, наймані працівники підуть на біржу. Відтак замість доходів від їхніх податків, місто матиме витрати на утримання безробітних.

Володимир Шевченко, власник РА "Неон"

Влада не хоче нас чути. Я за місяць до завершення дозволу подав документи на його продовження, але мені не продовжили, посилаючись на мораторій. А коли я подав під час мораторію, мені відмовили, посилаючись на те, що потрібно було подати за місяць до закінчення договору. Так, я з 13 площин втратив 12. Нас просто прибрали з ринку реклами. Я так розумію все це робиться для зачистки ринку під якусь фірму.

Ярослав Яременко, власник рекламних конструкцій

2,5 роки тому стартував процес знищення рекламного бізнесу у Білій Церкві. Виконком тоді порушив постанову КМУ №2067, яка регулює правила розміщення об’єктів зовнішньої реклами, продовживши терміни розміщення конструкцій на не 5 років, а на 1 рік. Петро Захарченко – це не перший архітектор при меру Геннадію Дикому. Їх змінилося вже кілька, ніхто не несе відповідальності за дії попередників. Потім у липні 2016 року ввели мораторій на видачу дозволів, який Білоцерківський міськрайонний суд скасував. Проте міська влада подала апеляцію.

Олена Шевченко, депутат Білоцерківської міської ради, фракція "Самопоміч"

На якій підставі розробники схеми розташування реклами передбачили, що у центрі міста бордів у форматі більше 2 кв. м не буде існувати? У нас на вул. Я.Мудрого розташоване КП «Кінотеатр ім. О. Довженка», на фасаді якого розташовані білборди понад 2 кв. м. Це одне з небагатьох комунальних підприємств, яке є прибутковим. Тепер вони змушені будуть зняти такі конструкції? Екран на фасаді ПК «Сільмаш» з’явився після того, як власникам будівлі неодноразово наголошували на тому, щоб вони привели до ладу свій фасад. Тепер вони теж, згідно з схемою розробника, мають зняти цей екран, який коштує недешево? Депутати, коли ухвалювали рішення про мораторій, не передбачали знищення рекламного ринку чи ліквідацію кіосків. Жоден оператор реклами не розуміє з цієї схеми, яка його конструкція потрапляє в схему, а яка – ні. У мене складається враження, що ця схема зроблена під якогось оператора, який зайде на наш ринок, а білоцерківці змушені будуть ліквідувати свої конструкції.

Врізка: Власники рекламних конструкцій обурені не тим, що влада міста має намір упорядкувати зовнішній вигляд конструкцій та їхнє розташування, а тим, що ці дії відбуваються у незрозумілому для них форматі.